Unghunde træning er for hunde i alderen 6 måneder og op. Her bygges der videre på alle de ting vi har gennemgået til hvalpetræning, som hunden allerede kan, samt nye øvelser tilføjes.
Din unghund er i gang med at gennemgå sin fysiske kønsmodning i denne periode, så den kan opføre sig lidt anderledes end den før har gjort. Ting, du ved, den har lært, kan den pludselig "glemme", og den kan gennemgå "spøgelsesperioder", hvor den pludselig bliver bange for ting, den har oplevet som uproblematiske tidligere. Derfor kan almindelig træning være udfordrende, og der lægges vægt på at fortsætte med aktiviteter, der på en positiv måde styrker forholdet mellem hunden og dig - og på hvordan du undgår, at der opstår konflikter.
Vi gennemgår almindelige grundfærdigheder såsom sit, dæk, indkald, gå pænt i snor mv. der ud over laver vi øvelser der let kan tages med på gåturen.
Alle øvelser er med udgangs punkt i at styrke hundens fokus, samt fremme relationen mellem hund og fører via samarbejdsøvelser.
Din personlige underviser på holdet er Mie Lyck Abildskov
6 hunde træner sammen 7 x 60 min
Kurset er for alle hunde som er over 6 mdr. gammel
Tid: 19.00 - 20.00
Træningsdatoer: Onsdage 11/5, 25/5, 1/6, 8/6, 15/6, 22/6 og 29/6
Sted: Udendørsbane, Stestrupvej 110, 4360 Kirke Eskilstrup.
Due | Amount | 25% moms | Total |
---|---|---|---|
Today | DKK 720.00 | DKK 180.00 | DKK 900.00 |
Today | DKK 900.00 |
---|